gayrimenkuldegerlemesinedir-nasilyapilir

Gayrimenkul Değerlemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul değerleme kavramı, özellikle mülkünü satmak isteyen kişiler için önemlidir. Satma ve kiralama sürecinin öncesinde karar verme ve doğru Pazar koşullarında piyasaya çıkabilmek için önemli bir yol gösterici olan gayrimenkul değerleme, gayrimenkul ekspertizi olarak da ifade edilebilir. Gayrimenkulün değerinin tarafsız ve objektif veriler göz önünde bulundurularak belirlenmesine gayrimenkul değerlemesi adı verilir. Bu işlem, ev almak ve satmak isteyen kişilerin güvenilir bir şekilde alışveriş yapmasını sağlar. Özellikle ederinden daha fazlasına gayrimenkulü satışa çıkararak vakit kaybetmek veya ederinden daha düşük rakamlarla piyasaya çıkarak zarar etmek gibi durumların önüne geçilmesini sağlar. Bu noktada gayrimenkul sektöründe yer alan işletmeleri de yakından ilgilendiren bir konu olduğu söylenebilir.

İlginizi Çekebilir: Gayrimenkul Danışmanlığı Nedir? Nasıl Olunur?

Gayrimenkul Değerlemesi Nedir?

Herhangi bir mülkün değerinin tarafsız ve objektif ölçülere dayanarak, bağımsız ve tarafsız uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesine gayrimenkul değerlemesi denir. Gayrimenkul değerlemesi yapılmasının pek çok nedeni vardır. Gayrimenkul sahipleri kendi istekleri üzerine gayrimenkul değerlemesi yaptırabilecekleri gibi sigorta işlemleri için, banka kredisi alırken ya da şirket portföyü oluştururken de bu değerlemeye ihtiyaç duyulabilir. Gayrimenkul değerlemesi yapılan durumlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Kişiler kendi gayrimenkullerini satmak ya da kiraya vermek istediğinde, ilgili mülkün değerini öğrenmek için gayrimenkul değerlemesi yaptırabilir.
  • Şirket portföyünde yer alan gayrimenkullerin değerinin işlenebilmesi için gayrimenkul değerlemeye ihtiyaç duyulur.
  • Bankadan kredi çekerken teminat olarak taşınmazın gösterilmesi durumunda gayrimenkul değerlemesi yapılmalıdır.
  • Bir dükkanı ya da şirketi devrederken değerinin bilinmesi için gayrimenkul değerlemesi yapılması gerekir.
  • Bir gayrimenkulün sigortası yapılırken gayrimenkul değerlemesi yapılmalıdır; çünkü o taşınmazın değerini bilmek gerekir.
  • Tarım arazisi olan bir taşınmazın değerini belirlemek için gayrimenkul değerlemeye ihtiyaç duyulur.
  • Açık artırmalarda kullanmak amacıyla veri elde etmek için gayrimenkul değerleme yapılır.
gayrimenkul-degerlemesi-nasil-yapilir

Gayrimenkul Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul değerlemesi yapılırken pek çok farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemler, o taşınmazın değerinin ortaya çıkarılması açısından büyük önem taşır. Yöntemlerden hangisinin kullanılacağını ise gayrimenkul ürününün kullanım amacı, konumu, yaşı ve niteliği belirler. 

Gayrimenkul değerlemesi yapılırken göz önünde bulundurulan faktörler, çevresel ve yapısal olmak üzere 2 farklı grupta incelenebilir. Çevresel faktörlere örnek olarak gayrimenkulün konumu, fiziki durumu, yakın çevresinde bulunan emsaller, gelecekte bu konumda sağlayabileceği tahmini gelir gibi faktörler gösterilebilir. Yapısal faktörler ise gayrimenkulün tapu kayıtlarındaki ruhsatı, durumu, izinleri, gayrimenkulün mevzuata uygunluğu gibi faktörlerden oluşur.

Gayrimenkul değerlemesi yapılırken kullanılan yöntemler arasında şunlar yer alır:

  • Pazar yaklaşımı: Bu yaklaşım, gösterge niteliğindeki değerin, söz konusu varlıkla fiyat bilgisi var olan aynı veya benzer varlıkları karşılaştırma temeline dayanır. Pazar yaklaşımında öncelikle aynı veya benzer varlıklar için pazarda kısa süre önce yapılan satışların fiyatları incelenmelidir.
  • Gelir yaklaşımı: Bu yaklaşım altında farklı yöntemler kullanılsa da hepsinin ortak özelliği, değerin hak sahibi tarafından fiili olarak elde edilmiş ya da elde edilebilecek gelirlere dayanmasıdır. 
  • Maliyet yaklaşımı: Bu yaklaşım, gösterge niteliğindeki değerin, bir alıcının, ister satın alma ister yapım yoluyla elde ettiği bir varlık için kendisine eşit başka bir gayrimenkul ürüne sahip olma maliyetinden daha yüksek tutarda ödeme yapmayacağı ekonomik ilkesine dayanır. Bu ilke sayesinde o gayrimenkul ürünün fiyatı belirlenir.

Gayrimenkul değerlemesi konusunda size yardımcı olabilecek verileri Revy sayesinde analiz edebilirsiniz. Elinizde bulunan satış ve kiralamaya uygun taşınmazlar için gayrimenkul değerlemesi gibi işlemleri yaparken Revy sayesinde zaman kazanabilirsiniz.

Yorum Yap

Günümüzde, birçok hizmet sektöründeki müşteriler, yaşamak istedikleri deneyimler için hizmet alıyor ve ödeme yapıyor. Değişen ve gelişen dijital dünyada emlak danışmanları da daha iyi satış yapabilmek için müşterilerine en iyi deneyimleri sunmak zorunda. Çünkü müşterilerin artık beklemeye tahammülü yok. Müşteriler, emlak danışmanına sordukları soruların cevabını kısa sürede almak istiyor ve daha verimli, hızlı hizmet talep ediyorlar. Bu durumda, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve onlara mümkün olan en kısa sürede uygun cevapları verebilmek için uygulamalara, teknolojik gelişmelere ihtiyaç duyuluyor....

Ancak, emlak danışmanlarının işlerini hızlı ve kaliteli yapmasını engelleyen birtakım sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan bazılarını sizler için listeledik:

Alıcı Yönetimi Eksiklikleri:

Sınırılı müşteri takip araçları nedeniyle satış fırsatlarının kaçırılması

Portföy ve Mülk Sahibi ile İlgili Sorunlar:
Mülk sahiplerinin satış/kiralama süreçlerini takip edememesi

Diğer Emlakçılar ve Ofis ile Paylaşım:
Emlakçılar arası iletişim ve paylaşımın markalar olması veya kısıtlı kalmasının portföylerin işleme dönüş süresini uzatması

Pazarlama:
Sınırlı pazarlama araç ve kanalları nedeniyle alınan portföylerde satışların düşük olması ve pazarlama araçlarının ekstra uzmanlık gerektirmesi, maliyetli olması

Müşteri Memnuniyeti:
Sektörde hizmet ve uygulama standartlarının henüz istenilen düzeye gelmemiş olması ve denetlenme sorunları

Doküman Yönetimi ve Arşivleme:
Gerekli eski belgelere, ofis şablonlarına dokümanlarına erişmede zorlukların yaşanması

Tüm bu sorunlar düşünüldüğünde, hepsine çözüm olabilecek ve gayrimenkul sektöründe hızı, verimliliği artıracak bir uygulamaya ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılıyor. Revy App tam da bu noktada devreye giriyor. En genel tanımıyla gayrimenkul profesyonellerine özel dijital iş platformu olan Revy App, CRM tabanlı mobil uygulama sayesinde, müşteri ilişkilerinizi, tüm dökümanlarınızı, ilanlarınızı, portföylerinizi ve ekibinizi basitçe yönetebileceğiniz tamamen emlak danışmanları ve emlak ofisleri düşünülerek tasarlandı.

Gayrimenkul Danışmanı Nedir?
Gayrimenkul satın almayı, kiralamayı ya da gayrimenkul satmayı, kiraya vermeyi planlayan müşterilerle çalışan, ofis, arsa, mülk gibi portföyleri tanıtan ve müşteri beklentileri doğrultusunda çözümler sunan kişiler gayrimenkul danışmanı olarak tanımlanır.

“Gayrimenkul danışmanı ne iş yapar?” arama motorlarında en sık aranan sorular arasındadır. Gayrimenkul sektöründe bütünsel olarak hizmet veren gayrimenkul danışmanlarının birçok görev tanımı bulunmaktadır.

Müşterilerinin ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, gayrimenkul danışmanının en önemli görevlerinden biridir. Müşterinin ekonomik durumunu, beklentilerini, ihtiyaçlarını doğru anlayan emlak danışmanları, müşteri ihtiyacına uygun portföyler sunabilir. Bu da satış ya da kiralama sürecinin çok daha hızlı ve verimli geçmesi demektir. Böylece hem müşteri hem de gayrimenkul danışmanı süreçten memnun kalacaktır.

Gayrimenkul satmak isteyenlerle bağlantı geliştirmek ve portföy almak da gayrimenkul danışmanının görev tanımları arasındadır. Satış ya da kiralama yapacak müşteri kitlesi oluşturmadan yani elinde portföyler olmadan müşteri ağını geliştirmek ve alıcılarla irtibat kurmak mümkün olmayacaktır.
Konut satın almak ya da kiralamak isteyen müşteri kitlesine ulaşmak gayrimenkul danışmanı için oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmek için de bol bol tanıtım yapmak gerekecektir. Bu noktada dijital pazarlama ve internet reklamcılığı oldukça iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. Yani gayrimenkul danışmanının dijital araçlara hakim olması ya da dijital araçlara hakim kişi/şirket bağlantıları kurması faydalı olacaktır.

Gayrimenkul danışmanı, bölgesini iyi tanımalıdır. Bölgesinin avantajlarını, dezavantajlarını bilen ve müşterilerine bunları olabilecek en doğru şekilde aktarabilen gayrimenkul danışmanları rakiplerinden bir adım öndedir.

Müşterilerle sürekli iletişim kurmak ve sorularına anında dönüş sağlamak, gayrimenkul danışmanı için çok önemlidir. Bu sayede hem mevcut müşterilerde müşteri memnuniyeti sağlanır hem de potansiyel müşterilere ulaşmak mümkün olur.

Güncelde kalmak gayrimenkul danışmanı için bir gerekliliktir. İyi bir gayrimenkul danışmanı her zaman sektörünü yakından takip eder ve gelişmeleri işine adapte eder.

Müşteri bilgilendirmek, yönlendirmek ve onlara emlak sektöründe danışmanlık yapmak da gayrimenkul danışmanın iş tanımları arasındadır.

Satış ve alış sırasında gereken belgeleri düzenlemek ve takibini yapmak da gayrimenkul danışmanının sorumluluğundadır.

Revy ile Gayrimenkul Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Revy App, gayrimenkul danışmanları için özel olarak tasarlanan, bütünsel bir uygulamadır.

Emlak danışmanlarını ve ofisleri iş süreçlerini yaparken hızlandırmak, işlerini kolaylaştırmak ve verimli hale getirip sürecin tüm aşamalarının ölçülebilir ve takip edilebilir hale getirmek üzerinde kurulan uygulama, mobil durumda olan danışmanlar içinse nerede olurlarsa olsunlar, işlerinin tüm süreçlerini yönetmelerini sağlamayı amaçlar.

Revy App; müşteri yönetimi, portföy yönetimi, pazarlama araçlarından, müşteri memnuniyet anketine, doküman yönetimi ve raporlama modüllerine kadar gerekli geniş bir hizmet yelpazesi sunacak şekilde tasarlanmıştır. Yani Revy App araçları ile gayrimenkul pazarlama süreci tamamen profesyonel bir şekilde yönetilebilir.