gayrimenkul-danismanligi

Gayrimenkul Danışmanlığı Nedir? Nasıl Olunur?

Gayrimenkul sektörü, pek çok kişinin tercih ettiği meslekleri barındıran önemli bir sektördür. Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan gayrimenkul sektörü, bu alanda çalışacak profesyonelleri gerektirir. Sektör içinde yer alan gayrimenkul danışmanları, mülklerin alım-satım ve kiralama işlemlerini belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirir. Bu kişiler potansiyel müşterilere ya da kendi müşterilerine ulaşarak gayrimenkul alanında önemli hizmetler verir. 

Alıcı ve satıcı arasındaki iletişimi kuran gayrimenkul danışmanlığı mesleğini yapmak isteyenler; gayrimenkul danışmanı nasıl olunur, bu mesleği yapanların görevleri nelerdir gibi soruların yanıtını merak eder. Siz de gayrimenkul danışmanlığı hakkında bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

gayrimenkul-danismanligi-nedir

Gayrimenkul Danışmanlığı Nedir?

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde taraflar arasında aracılık yapan ve profesyonel bir danışmanlık hizmeti veren kişilere gayrimenkul danışmanı denir. Bu mesleği yapan kişiler, piyasa analizi yapar ve emlak piyasasındaki değişimleri sürekli takip eder. Ardından kişilerin isteklerine göre özel bir plan yapar. Gayrimenkul danışmanlarının görev ve yükümlülükleri arasında şunlar yer alır:

 • Müşterilerin gayrimenkul alanındaki arz ve taleplerinin hangi doğrultuda olduğunu tespit etmek
 • Müşterilerin istedikleri konularda onları doğru ve etkili bir şekilde yönlendirmek
 • Müşterileri uygun konutlarla buluşturmak ve doğru mülkü satın almaları ve kiralamaları için yardımcı olmak
 • Portföyüne ilgili olan müşterilerin ekonomik durumunu belirleyerek bütçelerine en uygun alım ya da kiralama seçeneklerini sunmak
 • Gayrimenkullerle ilgili her türlü işlem için gereken belgeleri toplamak ve hazırlamak
 • Piyasaya dair güncel bilgileri öğrenmek
 • Gayrimenkul almak ya da kiralamak isteyen müşterilere o gayrimenkulleri tanıtmak
 • Gayrimenkulünü  satmak veya kiralamak isteyen  mülk sahiplerinin satış ve kiralama işlemlerine aracılık etmek.
gayrimenkul-danismani-nasil-olunur

Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul danışmanı nasıl olunur sorusunun yanıtı oldukça merak edilir. Bu mesleği yapmak istiyorsanız, eğitim seviyenizin ilkokul mezunu olması yeterlidir. Ancak bu alanda pek çok profesyonel olduğu için gayrimenkul danışmanlığı alanında eğitim almanızda fayda vardır. Bunun için isterseniz üniversitelerin ilgili bölümlerini tercih edebilirsiniz. Üniversitelerin emlak yönetimi gibi bölümlerinden mezun olduktan sonra kendinizi gayrimenkul alanında geliştirebilirsiniz. 

Gayrimenkul danışmanı olmak için alacağınız eğitimler yalnızca üniversite ile sınırlı değildir. İlgili kurumlardan emlak danışmanlığı eğitimi ve sertifikası alarak bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz. Eğitim sonu ilgili sınavları geçerek emlakçılık belgesi ya da yetki belgesi alabilir ve kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. 

Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak için ise şu koşulları karşılamanızda fayda vardır:

 • Emlak danışmanlığı eğitimi sonunda alacağınız emlak yetki belgesi, bu alandaki bilgi ve becerinizi kanıtlar. Bu yüzden mutlaka eğitimlere katılıp sertifika almalısınız.
 • Başlangıçta istenen eğitim ve sertifika, gelişiminizi tamamlamanız için yeterli değildir. Gayrimenkul danışmanlığı yaptığınız süre boyunca sürekli eğitimlere katılarak kendinizi geliştirmelisiniz. Böylece gayrimenkul sektörüne dair bilgilerinizi her zaman güncelleyebilirsiniz. Özellikle teknolojik gelişmeleri takip ederek mesleğinize entegre edebileceğiniz yazılımları kullanmalısınız.
 • Müşterilerinizle iletişime geçebilmek ve bu süreci en iyi şekilde yönetebilmek için iletişim becerilerinizin kuvvetli olması gerekir. Müşteri yönetimini etkili bir şekilde yürütebilmek için ise aktif ve iyi bir dinleyici olmalısınız. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçlarını doğru tespit edebilirsiniz.
 • Sektör ve piyasaya dair bilgilerinizi her zaman güncel tutmalısınız. Bu sayede olası bir aksilik yaşama riskiniz minimuma düşer. Ayrıca arz talep artışı, dalgalanmalar ve ekonomik kriz gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini daha iyi bilebilirsiniz.
 • Gayrimenkul danışmanı olarak yapmanız gereken en kritik şey portföy oluşturmaktır. Müşteri kitlenize uygun bir portföy ile daha geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz.

Siz de gayrimenkul danışmanı olarak başarılı bir şekilde işlerinizi yürütmek için Revy’e güvenebilirsiniz. Tüm iş süreçlerinizi tek bir platformda yönetmenizi sağlayan Revy, verimliliğinizi ve hizmet kalitenizi artırmanıza yardımcı olur. Böylece işinize daha fazla odaklanarak müşterilerinizden gelen talepleri satışa dönüştürme konusunda avantaj elde edebilirsiniz.

Yorum Yap

Günümüzde, birçok hizmet sektöründeki müşteriler, yaşamak istedikleri deneyimler için hizmet alıyor ve ödeme yapıyor. Değişen ve gelişen dijital dünyada emlak danışmanları da daha iyi satış yapabilmek için müşterilerine en iyi deneyimleri sunmak zorunda. Çünkü müşterilerin artık beklemeye tahammülü yok. Müşteriler, emlak danışmanına sordukları soruların cevabını kısa sürede almak istiyor ve daha verimli, hızlı hizmet talep ediyorlar. Bu durumda, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve onlara mümkün olan en kısa sürede uygun cevapları verebilmek için uygulamalara, teknolojik gelişmelere ihtiyaç duyuluyor....

Ancak, emlak danışmanlarının işlerini hızlı ve kaliteli yapmasını engelleyen birtakım sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan bazılarını sizler için listeledik:

Alıcı Yönetimi Eksiklikleri:

Sınırılı müşteri takip araçları nedeniyle satış fırsatlarının kaçırılması

Portföy ve Mülk Sahibi ile İlgili Sorunlar:
Mülk sahiplerinin satış/kiralama süreçlerini takip edememesi

Diğer Emlakçılar ve Ofis ile Paylaşım:
Emlakçılar arası iletişim ve paylaşımın markalar olması veya kısıtlı kalmasının portföylerin işleme dönüş süresini uzatması

Pazarlama:
Sınırlı pazarlama araç ve kanalları nedeniyle alınan portföylerde satışların düşük olması ve pazarlama araçlarının ekstra uzmanlık gerektirmesi, maliyetli olması

Müşteri Memnuniyeti:
Sektörde hizmet ve uygulama standartlarının henüz istenilen düzeye gelmemiş olması ve denetlenme sorunları

Doküman Yönetimi ve Arşivleme:
Gerekli eski belgelere, ofis şablonlarına dokümanlarına erişmede zorlukların yaşanması

Tüm bu sorunlar düşünüldüğünde, hepsine çözüm olabilecek ve gayrimenkul sektöründe hızı, verimliliği artıracak bir uygulamaya ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılıyor. Revy App tam da bu noktada devreye giriyor. En genel tanımıyla gayrimenkul profesyonellerine özel dijital iş platformu olan Revy App, CRM tabanlı mobil uygulama sayesinde, müşteri ilişkilerinizi, tüm dökümanlarınızı, ilanlarınızı, portföylerinizi ve ekibinizi basitçe yönetebileceğiniz tamamen emlak danışmanları ve emlak ofisleri düşünülerek tasarlandı.

Gayrimenkul Danışmanı Nedir?
Gayrimenkul satın almayı, kiralamayı ya da gayrimenkul satmayı, kiraya vermeyi planlayan müşterilerle çalışan, ofis, arsa, mülk gibi portföyleri tanıtan ve müşteri beklentileri doğrultusunda çözümler sunan kişiler gayrimenkul danışmanı olarak tanımlanır.

“Gayrimenkul danışmanı ne iş yapar?” arama motorlarında en sık aranan sorular arasındadır. Gayrimenkul sektöründe bütünsel olarak hizmet veren gayrimenkul danışmanlarının birçok görev tanımı bulunmaktadır.

Müşterilerinin ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, gayrimenkul danışmanının en önemli görevlerinden biridir. Müşterinin ekonomik durumunu, beklentilerini, ihtiyaçlarını doğru anlayan emlak danışmanları, müşteri ihtiyacına uygun portföyler sunabilir. Bu da satış ya da kiralama sürecinin çok daha hızlı ve verimli geçmesi demektir. Böylece hem müşteri hem de gayrimenkul danışmanı süreçten memnun kalacaktır.

Gayrimenkul satmak isteyenlerle bağlantı geliştirmek ve portföy almak da gayrimenkul danışmanının görev tanımları arasındadır. Satış ya da kiralama yapacak müşteri kitlesi oluşturmadan yani elinde portföyler olmadan müşteri ağını geliştirmek ve alıcılarla irtibat kurmak mümkün olmayacaktır.
Konut satın almak ya da kiralamak isteyen müşteri kitlesine ulaşmak gayrimenkul danışmanı için oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmek için de bol bol tanıtım yapmak gerekecektir. Bu noktada dijital pazarlama ve internet reklamcılığı oldukça iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. Yani gayrimenkul danışmanının dijital araçlara hakim olması ya da dijital araçlara hakim kişi/şirket bağlantıları kurması faydalı olacaktır.

Gayrimenkul danışmanı, bölgesini iyi tanımalıdır. Bölgesinin avantajlarını, dezavantajlarını bilen ve müşterilerine bunları olabilecek en doğru şekilde aktarabilen gayrimenkul danışmanları rakiplerinden bir adım öndedir.

Müşterilerle sürekli iletişim kurmak ve sorularına anında dönüş sağlamak, gayrimenkul danışmanı için çok önemlidir. Bu sayede hem mevcut müşterilerde müşteri memnuniyeti sağlanır hem de potansiyel müşterilere ulaşmak mümkün olur.

Güncelde kalmak gayrimenkul danışmanı için bir gerekliliktir. İyi bir gayrimenkul danışmanı her zaman sektörünü yakından takip eder ve gelişmeleri işine adapte eder.

Müşteri bilgilendirmek, yönlendirmek ve onlara emlak sektöründe danışmanlık yapmak da gayrimenkul danışmanın iş tanımları arasındadır.

Satış ve alış sırasında gereken belgeleri düzenlemek ve takibini yapmak da gayrimenkul danışmanının sorumluluğundadır.

Revy ile Gayrimenkul Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Revy App, gayrimenkul danışmanları için özel olarak tasarlanan, bütünsel bir uygulamadır.

Emlak danışmanlarını ve ofisleri iş süreçlerini yaparken hızlandırmak, işlerini kolaylaştırmak ve verimli hale getirip sürecin tüm aşamalarının ölçülebilir ve takip edilebilir hale getirmek üzerinde kurulan uygulama, mobil durumda olan danışmanlar içinse nerede olurlarsa olsunlar, işlerinin tüm süreçlerini yönetmelerini sağlamayı amaçlar.

Revy App; müşteri yönetimi, portföy yönetimi, pazarlama araçlarından, müşteri memnuniyet anketine, doküman yönetimi ve raporlama modüllerine kadar gerekli geniş bir hizmet yelpazesi sunacak şekilde tasarlanmıştır. Yani Revy App araçları ile gayrimenkul pazarlama süreci tamamen profesyonel bir şekilde yönetilebilir.