gayrimenkul-degerleme

Gayrimenkul Değerleme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir taşınmazın direkt olarak değerinin veya bununla ilgili hakların ederinin belirlenmesine gayrimenkul değerleme adı verilir. Bu değerlemede gayrimenkulün lokasyonu, büyüklüğü, fiziksel özellikleri, durumu, ekonomik koşullar gibi faktörlere göre gayrimenkulün değeri tahmin edilir. Gayrimenkul değerleme kapsamında yer alan mülk tipleri; konut, dükkan, arazi, arsa, hastane, fabrika, ofis, depo, alışveriş merkezi ve turizm tesisleridir. 

Gayrimenkul değerleme işleminde pek çok amaç söz konusudur. Bunlar:

 • Bankalar ve finansal kuruluşların kredi verirken alacakları teminatların karşılığını hesaplamak için gayrimenkul değerleme yapılır.
 • Gerçek kişilerin alım-satım, mal paylaşımı ve diğer hukuki süreçler için değerleme raporuna ihtiyaç duyulur. 
 • Özel sektör ve kamuda gerçek ve tüzel kişilerden teminat alırken bunların karşılığını belirlemede gayrimenkul değerleme önemlidir.
 • Gayrimenkul değerleme sayesinde Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında yer alan halka açık anonim şirketlerin gayrimenkullerinin değeri tespit edilir.
 • 2018 yılında yürürlüğe giren yabancı ülkelerin vatandaşlarının yatırım ile Türk vatandaşı olma ve gayrimenkul alım satım işlemlerinde gayrimenkul değerleme yapılır.
 • Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ve bağımsız denetim içinde yer alan şirketlerin varlıklarının değeri tespit edilirken gayrimenkul değerlemeye başvurulur. 
gayrimenkul-degerleme-uzmani

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı, mülkiyet değişikliğinden önce mülk değerlerini belirleyen kişidir. Gayrimenkul değerleme uzmanlarının, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kurulusu A.Ş. tarafından yapılan sınav sonucu belli şartları karşılamaları gerekir. 

Gayrimenkul değerleme uzmanları, tek bir mülke odaklanarak işlerini yapar. O mülke ait hem genel hem de benzersiz özellikleri dikkate alarak sahada ziyaretler yaparlar. Bu özellikleri benzer mülklerle karşılaştırarak mülkün piyasa değerine dair doğru tahminde bulunurlar. Gayrimenkul satmak ya da almak isteyen kişiler için mülkün piyasa değerini belirleyen uzmanlar, emlak sektörü için oldukça önemlidir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ne Yapar?

Herhangi bir mülkün değeriyle ilgili bağımsız ve tarafsız değerlendirmeler yapan emlak değerleme uzmanları, taşınmazların yatırım, satış, kredi, ipotek gibi işlemleri için değer tespitini gerçekleştirir. Emlak değerleme uzmanlarının görev ve sorumlulukları arasında şunlar yer alır:

 • Gayrimenkul piyasa koşullarını ve eğilimlerini analiz etmek
 • Mülk değerlerinin oluşturulmasına yardımcı olmak
 • Değerleme raporu oluşturabilmek için mülkün iç ve dış fotoğraflarını çekmek
 • Mülklerin yer aldığı mahalleleri ve arazileri değerlendirmek
 • Gayrimenkul ve bunlara ait projeler hakkında araştırma yaparak değerleme işleminde gerekli verileri toplamak
 • Değerleme işlemi yaptığı taşınmazın çevresindeki diğer taşınmazların da değerleri hakkında değerlendirmelerde bulunmak
 • Rapor ve dosyaları uygun şekilde arşivlemek
gayrimenkul-degerleme-raporu

Gayrimenkul Değerleme Raporu Nedir?

Emlak değerleme uzmanları tarafından bir taşınmazın değerinin ve değeri etkileyen faktörlerin analiz edilerek yazıya geçirildiği rapora, gayrimenkul değerleme raporu adı verilir. Gayrimenkule ait rapor, objektif, bağımsız ve tarafsız olarak hazırlanmalıdır. Gayrimenkul değerleme raporu, ilgili taşınmazın güncel değeri dışında hukuksal durumunu da ifade eder. Bu raporda; gayrimenkule ait proje ve imar durumu gibi bilgiler de yer alır. Belediye tarafından yapılan araştırmalar sonucu taşınmazın konumunun doğruluğu, yapı hakkında yıkım kararı olup olmadığı ve yapıda herhangi bir büyüme olup olmadığı belirlenir.

Gayrimenkulün fiziksel ve yasal durumu ile ilgili herhangi bir değişiklik yoksa, bu rapor genellikle 6 ay ila 1 yıl arası geçerlidir. Yabancı gayrimenkul alımı ile ilgili tapu işlemlerinde ise raporun geçerlilik süresi 3 aydır. Ancak gayrimenkulün değeri değişebileceğinden raporun geçerlilik süresine dair herhangi bir yasal düzenleme yoktur.

Gayrimenkul Değerlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul değerleme işlemi, emlak sektörü açısından çok önemlidir. Herhangi bir taşınmazın alım satımında ilgili gayrimenkulün gerçek değerinin bulunması için değerleme işlemi yapılır. Bu işlem esnasında dikkat edilmesi gereken pek çok unsur vardır. Aksi takdirde gayrimenkulün ederinden daha yüksek ya da düşük fiyata satışa çıkarılması  ya da alınması riski söz konusu olabilir. Öncelikle gayrimenkul değerleme yaparken etik kurallara kesinlikle uyulması gerekir. Gayrimenkul değerlemede dikkat edilmesi gerekenler kısaca şöyledir:

 • Herhangi bir gayrimenkul projesinin veya mevcut taşınmazın gelecekteki değerinin etik kurallarına uygun olarak ve gerçek verilerle gayrimenkul değerleme yapılmalıdır.
 • Öncelikle gayrimenkulün tapu sicil müdürlüğü kayıtları incelenmelidir. Bu incelemelerin sonucunda arsa üzerinde yapı olması ya da olmaması gibi durumlar tespit edilir. 
 • Ardından gayrimenkulün belediye kayıtları detaylı bir şekilde incelenir. Aynı şekilde yapı üzerinde arsa olup olmadığına bakılır. 
 • Değerleme yapılırken evrensel analiz ve teknikler kullanılmalıdır.
 • Gayrimenkul değerleme işleminden sonra minimum hata payı ile raporlama yapılmalıdır ve bu rapor belli bir tarihe dayanmalıdır.
 • Gayrimenkul değerleme yaparken evin fotoğrafları kesinlikle çekilmeli ve bu görseller rapora eklenmelidir.

REVY teknolojisi ile raporlama ve pazar analizi ile işinizde verimliliği arttırabilirisiniz.

Yorum Yap

Günümüzde, birçok hizmet sektöründeki müşteriler, yaşamak istedikleri deneyimler için hizmet alıyor ve ödeme yapıyor. Değişen ve gelişen dijital dünyada emlak danışmanları da daha iyi satış yapabilmek için müşterilerine en iyi deneyimleri sunmak zorunda. Çünkü müşterilerin artık beklemeye tahammülü yok. Müşteriler, emlak danışmanına sordukları soruların cevabını kısa sürede almak istiyor ve daha verimli, hızlı hizmet talep ediyorlar. Bu durumda, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve onlara mümkün olan en kısa sürede uygun cevapları verebilmek için uygulamalara, teknolojik gelişmelere ihtiyaç duyuluyor....

Ancak, emlak danışmanlarının işlerini hızlı ve kaliteli yapmasını engelleyen birtakım sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan bazılarını sizler için listeledik:

Alıcı Yönetimi Eksiklikleri:

Sınırılı müşteri takip araçları nedeniyle satış fırsatlarının kaçırılması

Portföy ve Mülk Sahibi ile İlgili Sorunlar:
Mülk sahiplerinin satış/kiralama süreçlerini takip edememesi

Diğer Emlakçılar ve Ofis ile Paylaşım:
Emlakçılar arası iletişim ve paylaşımın markalar olması veya kısıtlı kalmasının portföylerin işleme dönüş süresini uzatması

Pazarlama:
Sınırlı pazarlama araç ve kanalları nedeniyle alınan portföylerde satışların düşük olması ve pazarlama araçlarının ekstra uzmanlık gerektirmesi, maliyetli olması

Müşteri Memnuniyeti:
Sektörde hizmet ve uygulama standartlarının henüz istenilen düzeye gelmemiş olması ve denetlenme sorunları

Doküman Yönetimi ve Arşivleme:
Gerekli eski belgelere, ofis şablonlarına dokümanlarına erişmede zorlukların yaşanması

Tüm bu sorunlar düşünüldüğünde, hepsine çözüm olabilecek ve gayrimenkul sektöründe hızı, verimliliği artıracak bir uygulamaya ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılıyor. Revy App tam da bu noktada devreye giriyor. En genel tanımıyla gayrimenkul profesyonellerine özel dijital iş platformu olan Revy App, CRM tabanlı mobil uygulama sayesinde, müşteri ilişkilerinizi, tüm dökümanlarınızı, ilanlarınızı, portföylerinizi ve ekibinizi basitçe yönetebileceğiniz tamamen emlak danışmanları ve emlak ofisleri düşünülerek tasarlandı.

Gayrimenkul Danışmanı Nedir?
Gayrimenkul satın almayı, kiralamayı ya da gayrimenkul satmayı, kiraya vermeyi planlayan müşterilerle çalışan, ofis, arsa, mülk gibi portföyleri tanıtan ve müşteri beklentileri doğrultusunda çözümler sunan kişiler gayrimenkul danışmanı olarak tanımlanır.

“Gayrimenkul danışmanı ne iş yapar?” arama motorlarında en sık aranan sorular arasındadır. Gayrimenkul sektöründe bütünsel olarak hizmet veren gayrimenkul danışmanlarının birçok görev tanımı bulunmaktadır.

Müşterilerinin ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, gayrimenkul danışmanının en önemli görevlerinden biridir. Müşterinin ekonomik durumunu, beklentilerini, ihtiyaçlarını doğru anlayan emlak danışmanları, müşteri ihtiyacına uygun portföyler sunabilir. Bu da satış ya da kiralama sürecinin çok daha hızlı ve verimli geçmesi demektir. Böylece hem müşteri hem de gayrimenkul danışmanı süreçten memnun kalacaktır.

Gayrimenkul satmak isteyenlerle bağlantı geliştirmek ve portföy almak da gayrimenkul danışmanının görev tanımları arasındadır. Satış ya da kiralama yapacak müşteri kitlesi oluşturmadan yani elinde portföyler olmadan müşteri ağını geliştirmek ve alıcılarla irtibat kurmak mümkün olmayacaktır.
Konut satın almak ya da kiralamak isteyen müşteri kitlesine ulaşmak gayrimenkul danışmanı için oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmek için de bol bol tanıtım yapmak gerekecektir. Bu noktada dijital pazarlama ve internet reklamcılığı oldukça iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. Yani gayrimenkul danışmanının dijital araçlara hakim olması ya da dijital araçlara hakim kişi/şirket bağlantıları kurması faydalı olacaktır.

Gayrimenkul danışmanı, bölgesini iyi tanımalıdır. Bölgesinin avantajlarını, dezavantajlarını bilen ve müşterilerine bunları olabilecek en doğru şekilde aktarabilen gayrimenkul danışmanları rakiplerinden bir adım öndedir.

Müşterilerle sürekli iletişim kurmak ve sorularına anında dönüş sağlamak, gayrimenkul danışmanı için çok önemlidir. Bu sayede hem mevcut müşterilerde müşteri memnuniyeti sağlanır hem de potansiyel müşterilere ulaşmak mümkün olur.

Güncelde kalmak gayrimenkul danışmanı için bir gerekliliktir. İyi bir gayrimenkul danışmanı her zaman sektörünü yakından takip eder ve gelişmeleri işine adapte eder.

Müşteri bilgilendirmek, yönlendirmek ve onlara emlak sektöründe danışmanlık yapmak da gayrimenkul danışmanın iş tanımları arasındadır.

Satış ve alış sırasında gereken belgeleri düzenlemek ve takibini yapmak da gayrimenkul danışmanının sorumluluğundadır.

Revy ile Gayrimenkul Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Revy App, gayrimenkul danışmanları için özel olarak tasarlanan, bütünsel bir uygulamadır.

Emlak danışmanlarını ve ofisleri iş süreçlerini yaparken hızlandırmak, işlerini kolaylaştırmak ve verimli hale getirip sürecin tüm aşamalarının ölçülebilir ve takip edilebilir hale getirmek üzerinde kurulan uygulama, mobil durumda olan danışmanlar içinse nerede olurlarsa olsunlar, işlerinin tüm süreçlerini yönetmelerini sağlamayı amaçlar.

Revy App; müşteri yönetimi, portföy yönetimi, pazarlama araçlarından, müşteri memnuniyet anketine, doküman yönetimi ve raporlama modüllerine kadar gerekli geniş bir hizmet yelpazesi sunacak şekilde tasarlanmıştır. Yani Revy App araçları ile gayrimenkul pazarlama süreci tamamen profesyonel bir şekilde yönetilebilir.