Gayrimenkul Teknolojileri

Gayrimenkul teknolojileri günümüzde tüm gayrimenkul danışmanlarının bilmesi ve aktif olarak kullanması gereken araçlar bütünüdür. Birçok sektör gibi gayrimenkul de her zaman teknolojik gelişmelere bağlı olarak ilerleme göstermiştir. İster daha fazla ev satmak isteyen bir emlakçı, ister daha iyi kiracılar arayan bir ev sahibi veya ilk evinizi satın almak isteyen biri olun, emlak sektörünü şekillendiren yeni teknolojiler muhtemelen hayatınızı önemli ölçüde etkileyecektir. 

Revy Blog olarak bu yazımızda, önümüzdeki birkaç yıl içinde izlenmesi gereken en önemli teknolojiler ve trendleri ele aldık.

 

Platform Satın Alma ve Satma

İlk olarak, emlak alım satım platformlarının ulaşılabilirliği ve işlevselliğinde harika gelişmeler göreceğiz. Temel fikir, mülk satın almayı ve satmayı daha kolay ve çok sayıda insan için daha sezgisel hale getirmektir. Gezinmesi daha kolay platformlarla, daha fazla ev sahibi evlerini hızlı bir şekilde pazara sunabilecek ve emlak danışmanları bunlardan anında haberdar olacak. 

Blok Zinciri

Alıcılar ve satıcılar arasındaki gayrimenkul sözleşmeleri tam şifreleme ve yerel meşruiyet kontrolleri ile yapılabilir. Blok zinciri sayesinde mülk ve müşterilere ait veriler, belgeler güvenli ve daha rahat bir şekilde saklanabilir.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik, hemen hemen her sektörde manşetlere giriyor, ancak 2018 ve sonrasında gayrimenkul için gerçekten yükselmeye başladı. Bir mülk satın almanın veya bir yerde kiracı olmanın en önemli adımlarından biri, mülkü içeride ve dışarıda görmektir- ancak uzak bir şehre taşınıyorsanız ve çok geniş zamanınız yoksa bu zor olabilir. Sanal gerçeklik (VR), olası kiracıların ve ev satın alanların satın almadan önce mülklerde dolaşmasına kolayca izin verebilir ve önümüzdeki birkaç yıl içinde daha popüler ve daha yaygın hale gelebilir.

Büyük Veri ve Kişiselleştirilmiş Öneriler

Kişiselleştirme, pazarlama ve reklamcılık için (ve birçok özel sektör için) oyun değiştirici olmuştur, ancak emlak sektöründe tam olarak kullanılmamıştır. Şimdi, emlakçılar, müşterilerinin önerilen mülklerini kişisel istek ve ihtiyaçlara (yatak odası sayısı ve mülk konumu gibi) göre kişiselleştirmeye çalışıyor, ancak gelecekte büyük veriler daha akıllı önerilerde bulunabilecek. Doğru koşullar altında, emlakçılar veya ev satın alma platformları, geçmişte açıkça belirtmemiş olsalar bile, bir ev alıcısının ne isteyeceğini başarıyla tahmin edebilecektir.

Startup’ları İzleyin

Bu üst düzey trendler, gayrimenkul endüstrisinin yakın geleceği için bir tür plan sunuyor, ancak her zaman olduğu gibi, yeni teknolojilerin tam olarak nasıl gelişeceğini ve gayrimenkul sektörünü tam olarak nasıl değiştireceğini tahmin etmek zor. Sektöre bağlıysanız veya mülk satın alma ve satma şeklinizi değiştirmeniz gerektiğini biliyorsanız, önümüzdeki yıllarda ortaya çıkması kesin olan çevik girişimlere dikkat edin. Sektörü tamamen değiştirme gücüne sahipler, bu nedenle gelişimlerini izlemeniz iyi olacaktır.

Yorum Yap

Günümüzde, birçok hizmet sektöründeki müşteriler, yaşamak istedikleri deneyimler için hizmet alıyor ve ödeme yapıyor. Değişen ve gelişen dijital dünyada emlak danışmanları da daha iyi satış yapabilmek için müşterilerine en iyi deneyimleri sunmak zorunda. Çünkü müşterilerin artık beklemeye tahammülü yok. Müşteriler, emlak danışmanına sordukları soruların cevabını kısa sürede almak istiyor ve daha verimli, hızlı hizmet talep ediyorlar. Bu durumda, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve onlara mümkün olan en kısa sürede uygun cevapları verebilmek için uygulamalara, teknolojik gelişmelere ihtiyaç duyuluyor....

Ancak, emlak danışmanlarının işlerini hızlı ve kaliteli yapmasını engelleyen birtakım sorunlar meydana gelebiliyor. Bu sorunlardan bazılarını sizler için listeledik:

Alıcı Yönetimi Eksiklikleri:

Sınırılı müşteri takip araçları nedeniyle satış fırsatlarının kaçırılması

Portföy ve Mülk Sahibi ile İlgili Sorunlar:
Mülk sahiplerinin satış/kiralama süreçlerini takip edememesi

Diğer Emlakçılar ve Ofis ile Paylaşım:
Emlakçılar arası iletişim ve paylaşımın markalar olması veya kısıtlı kalmasının portföylerin işleme dönüş süresini uzatması

Pazarlama:
Sınırlı pazarlama araç ve kanalları nedeniyle alınan portföylerde satışların düşük olması ve pazarlama araçlarının ekstra uzmanlık gerektirmesi, maliyetli olması

Müşteri Memnuniyeti:
Sektörde hizmet ve uygulama standartlarının henüz istenilen düzeye gelmemiş olması ve denetlenme sorunları

Doküman Yönetimi ve Arşivleme:
Gerekli eski belgelere, ofis şablonlarına dokümanlarına erişmede zorlukların yaşanması

Tüm bu sorunlar düşünüldüğünde, hepsine çözüm olabilecek ve gayrimenkul sektöründe hızı, verimliliği artıracak bir uygulamaya ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılıyor. Revy App tam da bu noktada devreye giriyor. En genel tanımıyla gayrimenkul profesyonellerine özel dijital iş platformu olan Revy App, CRM tabanlı mobil uygulama sayesinde, müşteri ilişkilerinizi, tüm dökümanlarınızı, ilanlarınızı, portföylerinizi ve ekibinizi basitçe yönetebileceğiniz tamamen emlak danışmanları ve emlak ofisleri düşünülerek tasarlandı.

Gayrimenkul Danışmanı Nedir?
Gayrimenkul satın almayı, kiralamayı ya da gayrimenkul satmayı, kiraya vermeyi planlayan müşterilerle çalışan, ofis, arsa, mülk gibi portföyleri tanıtan ve müşteri beklentileri doğrultusunda çözümler sunan kişiler gayrimenkul danışmanı olarak tanımlanır.

“Gayrimenkul danışmanı ne iş yapar?” arama motorlarında en sık aranan sorular arasındadır. Gayrimenkul sektöründe bütünsel olarak hizmet veren gayrimenkul danışmanlarının birçok görev tanımı bulunmaktadır.

Müşterilerinin ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, gayrimenkul danışmanının en önemli görevlerinden biridir. Müşterinin ekonomik durumunu, beklentilerini, ihtiyaçlarını doğru anlayan emlak danışmanları, müşteri ihtiyacına uygun portföyler sunabilir. Bu da satış ya da kiralama sürecinin çok daha hızlı ve verimli geçmesi demektir. Böylece hem müşteri hem de gayrimenkul danışmanı süreçten memnun kalacaktır.

Gayrimenkul satmak isteyenlerle bağlantı geliştirmek ve portföy almak da gayrimenkul danışmanının görev tanımları arasındadır. Satış ya da kiralama yapacak müşteri kitlesi oluşturmadan yani elinde portföyler olmadan müşteri ağını geliştirmek ve alıcılarla irtibat kurmak mümkün olmayacaktır.
Konut satın almak ya da kiralamak isteyen müşteri kitlesine ulaşmak gayrimenkul danışmanı için oldukça önemlidir. Bunu sağlayabilmek için de bol bol tanıtım yapmak gerekecektir. Bu noktada dijital pazarlama ve internet reklamcılığı oldukça iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. Yani gayrimenkul danışmanının dijital araçlara hakim olması ya da dijital araçlara hakim kişi/şirket bağlantıları kurması faydalı olacaktır.

Gayrimenkul danışmanı, bölgesini iyi tanımalıdır. Bölgesinin avantajlarını, dezavantajlarını bilen ve müşterilerine bunları olabilecek en doğru şekilde aktarabilen gayrimenkul danışmanları rakiplerinden bir adım öndedir.

Müşterilerle sürekli iletişim kurmak ve sorularına anında dönüş sağlamak, gayrimenkul danışmanı için çok önemlidir. Bu sayede hem mevcut müşterilerde müşteri memnuniyeti sağlanır hem de potansiyel müşterilere ulaşmak mümkün olur.

Güncelde kalmak gayrimenkul danışmanı için bir gerekliliktir. İyi bir gayrimenkul danışmanı her zaman sektörünü yakından takip eder ve gelişmeleri işine adapte eder.

Müşteri bilgilendirmek, yönlendirmek ve onlara emlak sektöründe danışmanlık yapmak da gayrimenkul danışmanın iş tanımları arasındadır.

Satış ve alış sırasında gereken belgeleri düzenlemek ve takibini yapmak da gayrimenkul danışmanının sorumluluğundadır.

Revy ile Gayrimenkul Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Revy App, gayrimenkul danışmanları için özel olarak tasarlanan, bütünsel bir uygulamadır.

Emlak danışmanlarını ve ofisleri iş süreçlerini yaparken hızlandırmak, işlerini kolaylaştırmak ve verimli hale getirip sürecin tüm aşamalarının ölçülebilir ve takip edilebilir hale getirmek üzerinde kurulan uygulama, mobil durumda olan danışmanlar içinse nerede olurlarsa olsunlar, işlerinin tüm süreçlerini yönetmelerini sağlamayı amaçlar.

Revy App; müşteri yönetimi, portföy yönetimi, pazarlama araçlarından, müşteri memnuniyet anketine, doküman yönetimi ve raporlama modüllerine kadar gerekli geniş bir hizmet yelpazesi sunacak şekilde tasarlanmıştır. Yani Revy App araçları ile gayrimenkul pazarlama süreci tamamen profesyonel bir şekilde yönetilebilir.